poniedziałek, 30 września 2013

Trudna plama? Od dziś to nie problem! :)

Ile razy nasze mniej lub bardziej lubiane ubrania pokrywała obca struktura, zwana plamą? Ile razy była ona trudna do zwalczenia lub z braku patentu (lub niewłaściwego obchodzenia się z nią) odzież nadawała się tylko do śmieci? Sporo. Na szczęście wraz ze wzrostem takich "niespodzianek" znalazłam doskonałe sposoby na walkę z trudnymi do zwalczenia plamami. Jakie?


1. WOSK


źródło:  http://www.gorenje.com/simplicity/pl/imagelib/auto/w12-hland/support/advices/washing/stain_of_wax.jpg


Gdy przez przypadek wosk zabrudzi mi ubranie to czekam aż zastygnie, następnie zeskrobuję z tkaniny, a potem prasuję przez papier pergaminowy. Jak wosk zniknie całkowicie z ubrania, to piorę to w wodzie z dodatkiem mydła.2. CZERWONE WINO

źródło: http://2.bp.blogspot.com/-eeLDUREcX3s/UN4rbpKoiPI/AAAAAAAAC1A/Z-sG1TrU1_Q/s1600/wywabianie-plam-z-wina.jpg


W takim przypadku najlepiej od razu posypać plamę solą kuchenną i po 2-3 minutach wyprać w ciepłej wodzie.
3. CZEKOLADA

źródło: http://poradnik.pixelart.com.pl/art/plamy-z-czekolady.jpg


Czekolady pozbędziemy się poprzez moczenie ubrania, a następnie wypranie go w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Można również przyrządzić miksturę składającą się z żółtka i gliceryny, po czym nałożyć ją na plamę i poczekać 10-15min po czym przepłukać w ciepłej wodzie.
4. KETCHUP

źródło: http://www.vanish.pl/img/stain_solver/results/stain_ketchup.png


Przy plamach ketchupowych najważniejszy jest czas. Im dłużej plama pozostaje na ubraniu, tym większe ryzyko że pomidorowa substancja wchłonie się w tkaninę. Pierwszy krok to zebranie go jak najwięcej, mając na uwadze to, aby nie trzeć (to ułatwi wsiąkanie). Następnie należy odwrócić ubranie na lewą stronę i umieścić pod strumieniem zimnej wody, aby pozbyć się go jak najwięcej.  Następnie na plamę nalać płyn do prania i umieścić je w chłodnej wodzie na 20-30 minut. Po upłynięciu tego czasu wyjąć ubranie z wody i wypłukać je w czystej, zimnej wodzie. Kolejny krok to nałożenie na plamę octu. Nakładamy go za pomocą białej (koniecznie czystej) szmatki. Przepłukać. Potraktować plamę odplamiaczem i wyprać w najwyższej temperaturze, jaka jest dozwolona dla tej tkaniny.
5. KREW

źródło: http://jakwyczyscic.pl/wp-content/uploads/2012/11/Krew.jpgPodobnie jak przy ketchupie, należy działać szybko. Plamę krwi trzeba szybko zaprać w zimnej wodzie. Jeśli plama nie zniknie, można spróbować zlikwidować ją roztworem wody utlenionej lub rozcieńczonym amoniakiem.6. TRAWA
źródło: http://www.mporady.pl/wp-content/uploads/2011/07/jak_usunac_plame_z_trawy.jpgPamiętajcie, że plam z trawy nie wolno zapierać w wodzie! Pierwszym ruchem powinno być zwilżenie plamy spirytusem (lub rozcieńczonym amoniakiem) i wtedy spłukać.
7. TŁUSZCZ SPOŻYWCZY
źródło: http://www.vanish.pl/img/stain_solver/results/stain_cooking-oil-olive-oil.pngTego typu plamy najlepiej potraktować płynem do mycia naczyń, sokiem z cytryny lub ewentualnie benzyną.
8. GUMA DO ŻUCIAźródło: http://www.seromaniacy.pl/uploaded/serowe-porady/cef7/cef7254f0b1ad479b40d2487bca664da.jpg

Przyklejoną do ubrania najłatwiej usunąć po zamrożeniu danej rzeczy w zamrażalniku, zmrożoną gumę wystarczy wykruszyć. :)9. SZMINKAźródło: http://cdn8.glamka.smcloud.net/t/photos/t/2032/usuwanie_plam_jak_usunac_plame_10987.jpgZ niechcianą szminką na ubraniach należy obchodzić się ostrożnie, bo sposób jej eliminowania jest inny dla poszczególnych rodzajów tkanin. 
Zacznę może od tkanin, których nie można prać. W takim przypadku plamę należy nawilżyć denaturatem za pomocą materiałowej, czystej ściereczki.
W przypadku tkanin, które można prać, należy wetrzeć płyn do mycia naczyń (lub mydło) i pocierać materiał aż do zniknięcia plamy :)
Gdy szminka dostanie się w cudowny sposób na ubrania wykonane z białej bawełny,to trzeba plamę nasączyć najpierw eterem, a później czystym alkoholem. 
Na koniec zostały nam ubrania kolorowe z jedwabiu - w ich przypadku należy je czyścić szmatką nasączoną spirytusem denaturowanym.10. PODKŁAD
przepraszam Was za zdjęcie, ale nigdzie nie ma zdjęcia plamy z podkładu na ubraniu ;/
źródło: http://bi.gazeta.pl/im/07/84/d1/z13730823AA,Podklad.jpg

Kilka razy mi się zdarzyło, gdy nakładałam podkład palcami, że zapomniałam umyć rąk i dotknęłam jakiegoś ubrania. Jaki ratunek w takich sytuacjach? Wacik niepylący (lub w ostateczności tampon) nasączyć zmywaczem do paznokci (musi zawierać aceton). Plamy schodzą a ja jestem szczęśliwa :)11. KREDKA DO OCZUźródło: http://www.bloblo.pl/image/8194/default/blo.jpg

Dla wszystkich rodzajów tkanin(oprócz jedwabiu octanowego) jest jeden sprawdzony sposób: wacik niepylący (lub tampon) zwilżyć amoniakiem 10-procentowym i pocierać o plamę do całkowitego jej wyeliminowania.Warto zauważyć, że w przypadku sposobów na plamy kosmetyków kolorowych należy użyć substancji o silnym działaniu chemicznym, dlatego radzę Wam najpierw przetestować ich działanie na małym skrawku materiału, żeby zobaczyć jak zachowa się w kontakcie z materiałem :)

3 komentarze:

 1. Słyszałam już o tych sposobach:) Jednak nigdzie nie widziałam jak usunąć plamy z podkładu:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no tak, zapomnialam! zedytuje post i dopisze kilka sposobow na zabrudzenia kosmetykami kolorowymi :) m.in. na podklad:)

   Usuń
  2. Dziękuję Ci bardzo Kochana;* Jeszcze dzisiaj wypróbuję:)

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Nie toleruję spamu, komentarzy o charakterze wyłącznie reklamowym.

Sernik waniliowy na zimno z kwaśnym musem

Dni stają się coraz cieplejsze to i mamy ochotę na zmiany w naszych jadłospisach :) Skręcona noga życia nie ułatwia, za to daje wiele czasu...